Skip to content
Curtin University
CurtinLife

Our Elite Athletes

Curtin's 2017 Elite Athletes.

 

Aaron Hardie Cricket  Georgia Inglis  Wheelchair Basketball  Matthew Haddon Volleyball 
Aaron Redhead  WAFL Giorgia Patten Rowing Matthew Swann Hockey
Aleisha Power Hockey Harrison Harber Waterskiing Matthew Taberner AFL
Alphonsus Ng Badminton Hilton Cartwright Cricket  Matthew Uebergang AFL
Andrew Belcher Badminton Holly Trpcevski Volleyball  Michael Apeness AFL
Andrew Redmayne Soccer (Football) Isabella Walker Surf Life Saving Michael Stolberg Rugby Union
Annabelle McIntyre Rowing Jade Lane Stand up Paddling Nia Jerwood Sailing
Annie Gibbs Hockey Jaime Roberts Flatwater kayak Nicholas Beashel NRL Umpire
Anthony Spencer  Surfing (Longboard) Jake Harvie Hockey Nicholas Corner Hockey
Aran Zalewski Hockey Jake Thompson Gymnastics Nicholas Rollo Open Water Swimming
Belinda Smith AFLW James Leigh Hockey Nina Mueller Kayak
Ben Howlett AFL Jane-Anne Claxton Hockey  Oscar Winter Rowing
Benjamin Pope Kayaking Jerome Gillbard Mixed and Men's Netball  Phoenix Battye Rugby
Benji Austin Hockey Jessica Anstiss Netball Rachel Frusher Hockey
Brady York Floorball Jessica Siviour Athletics (Shotput and Discus) Rachel McKenna Professional Dance/Cheerleader
Bree Johnson Hockey Joel Swift Water Polo Reece Male Volleyball
Brendon Canzirri  Ultimate Jonathan Hunt Beach Volleyball Reece Tucknott Mountain Biking
Brianna Green AFLW Joseph Paul Volleyball Renee Taylor Hockey
Brittany Turnbull Netball - Western Sting Joshua Beltz Hockey Rose Stackpole Synchro Swimming
Brodie Crawford  Kayak Joshua Lim WUSHU Ryan Nyhuis AFL
Bryan Staring  Australian Superbike Championship Julian Konle Long jump/Triple jump Rylea Giles Triathlon
Cameron Fowler Rowing Australia Kaitlin Nobbs Hockey Sam King Middle Distance
Celeste Knoester Judo Coach and Official Karri Somerville Hockey  Scott Gaskin BMX
Chloe Piparo Cricket Kate Hanna Hockey  Sean Darcy AFL
Christopher Schwerdt Touch Football Referee Kathryn Slattery Hockey  Shanea Tonkin Hockey
Clare Gibson Athletics (High Jump) Kaylia Stanton Netball Shannon Reynolds Flatwater kayak
Claudia Pisano Golf Kelsie Hobbs Netball Simone Maver Baseball 
Cody Rose Cricket Kenya Wilson  Equestrian  Sophie Johnston Hockey 
Curtis Booth  Trampolining Kim Robins Wheelchair Basketball Stephanie Kershaw  Hockey
Daniel Beale Hockey Kira Vermeersch Rowing Stephanie Maher  Ultimate
Daniel Fan  Badminton Kiran Dayawala Golf  Steve Bird  Sprint Kayak
Danielle Kettlewell Synchronized Swimming Lance Morris Cricket  Steven Lowther  Canoe Slalom
Darius D'Silva Cricket Laura Macaulay Surfing Tahere Reha Rugby 
David Mari Bobsleigh Lauren O'Brien Womens Artistic Gymnastics Teresa Le Taekwon-Do 
Declan Carruthers Athletics (Pole Vault) Lauren Smaniotto Kayak  Teri Crilly  Ballet 
Eliza Kelly  Rowing Liam Duggan AFL  Theo Yates Cycling 
Elliot Yeo AFL Lilian Hedges Water Polo Tim Putt Water Polo 
Emily Hagan Ice Synchro Luke Graves Athletics (Middle Distance) Tom Barrass AFL 
Emily Smith Hockey Maria Kamila Reyes Perdomo Underwater Hockey Will Schofield AFL 
Emma Philippe Athletics - Pole Vault Mark Rice Indoor Cricket William Lantzke Water Polo 
Emma Reid Hockey Marshall Puzey Hockey Zoe Arancini Water Polo 
Ethan Hughes AFL Matthew Davies Football (Soccer) Scott Selwood AFL 
Fraser McInnes AFL Matthew Dawson Hockey Madison Fitzpatrick Hockey